Navigace
DOMŮ
AKTUALITY
KALENDÁŘ AKCÍ
FOTOGALERIE
WEBOVÉ KAMERY
ODKAZY
KONTAKTY

ÚŘEDNÍ DESKA

LID. ARCHITEKTURA

SLUŽBY

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

DNEŠNÍ UDÁLOST
spacer
Předpověď počasí :
spacer
Kdo je online
Hosté online: 1
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 3
Neaktivovaní členové: 0
Nejnovější člen: Michal
spacer
Miřetice a Ležáky
Přidal Přidal admin , srpen 02 2008 16:59:17


Obec Miřetice leží v severní části mikroregionu v nadmořské výšce od 380 m do 420 m. Miřetice jsou obklopeny členitým a pahorkatým terénem tvořeným převážně smíšenými lesy, kterými protéká potok Ležák. Do správy obce náleží místní části Bošov, Čekov, Dachov, Dubová, Havlovice, Krupín a Švihov. Do katastru obce částečně zasahuje chráněná krajinná oblast Železné hory. V současné době čítá obec včetně místních částí 1210 obyvatel.

První písemná zmínka je datována rokem 1390. Podle pověsti je název obce odvozen od zemana Miřaty, který vlastnil tvrz stojící nedaleko v lesích. Tvrz bohužel časem zanikla, ale na zúrodněných pozemcích se i nadále hospodařilo. Okolo roku 1650 byla obec připsána k přestavlckému panství, kterému náležela řadu století. V letech 1880-90 tvořilo Miřetice jen několik stavení. Postupně se k Miřeticím připojovaly další osady, až dosáhly současného počtu 8 osad. Miřetice nemají žádnou historickou část. Církevní stavbou je malá kaplička, kde se konají májové pobožnosti. Vzpomínkou na obě světové války jsou pomníky padlých. Za zmínku stojí i znak obce. Tvoří ho černý vrbový kmen v červeném štítě se stříbrným klínem. Kmen je ve spodní části zlatě zahrocený. V horní části jsou dvě větévky, z nichž každá má čtyři zelené lístky, které značí osm obecních částí, z nichž je obec tvořena. Prostřední zlomený výhonek s dvěma pupeny připomíná obec Ležáky, která byla zničena v době protektorátu a nebyla již nikdy obnovena.

Zdrojem obživy obyvatel v této oblasti bylo především zemědělství a těžba kamene v okolních lomech. Kamenictví bylo důležitým výrobním odvětvím zejména ve druhé polovině 19. století. Zdejší žula byla používána na výrobu dlažebních kostek, obrubníků nebo sloužila jako materiál pro železniční stavby apod. V okolí Miřetic jsou i rybníky, které z části slouží jako chovné. Na ostatních se provozuje sportovní rybolov.

V obci se nacházejí základní škola, mateřská škola, pošta a ordinace soukromých lékařů.

V blízkosti Miřetic je pod vrchem Zárubka osada Ležáky. Do historie se tragicky zapsala dnem 24. 6. 1942, kdy byla celá osada v době heydrichiády vypálena nacisty jako odveta za protinacistickou činnost skupiny „Silver A“. Ta měla svoji vysílačku „Libuši“ umístěnou právě na Ležákách a prostřednictvím radisty Potůčka dodávala zprávy naší exulantské vládě v Londýně. Dospělí obyvatelé byli ještě téhož dne popraveni v pardubickém Zámečku. Děti byly poslány do koncentračních táborů, pouze dvě z nich - sestry Šťulíkovy, které byly na převýchově v německých rodinách, se po válce vrátily zpět do vlasti. Celá osada měla být navždy vymazána z mapy, a proto nacisté zničili nejen všechny domy, ale také rybník a změnili i koryto potoka. Osada nebyla již nikdy obnovena a stala se pietním územím, které bylo vyhlášeno národní kulturní památkou. Na místech vypálených domů jsou dnes pomníky s vytesanými kříži. Každoročně se zde koná na uctění památky obětí této tragédie pietní akt. Událost připomíná také muzeum s expozicí dochovaných historických předmětů, které patřily ležáckým obyvatelům.

Ležáky

NKP Pietní území Ležáky - Památník

tel.: 469 344 179 (květen - září, úterý - neděle) ostatní měsíce tel.: 469 344 187 OÚ

Miřetice Společnost pro zachování památky Ležáků www.lezaky.cz
 

Obec

adresa

Starosta

kód/IČO

Miřetice

OÚ Miřetice 66

Jaroslav Chour

9592/270504

539 55

uvolněný

telefon

mail/fax

www/IDDS

mobil

469344187

obec@miretice.cz

www.miretice.cz
a7sa43i

723291334
8893 Přečteno · Tisknout
Turistické informace
spacer
Kalendář událostí
Prosinec 2023
N Po Ú S Č S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
spacer
Dnes má svátek :
spacer
Na kole i pěšky
spacer
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
spacer
Shoutbox
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy.
spacer