Navigace
DOMŮ
AKTUALITY
KALENDÁŘ AKCÍ
FOTOGALERIE
WEBOVÉ KAMERY
ODKAZY
KONTAKTY

ÚŘEDNÍ DESKA

LID. ARCHITEKTURA

SLUŽBY

VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

DNEŠNÍ UDÁLOST
spacer
Předpověď počasí :
spacer
Kdo je online
Hosté online: 1
Žádný člen není online

Registrovaní členové: 3
Neaktivovaní členové: 0
Nejnovější člen: Michal
spacer
Současnost
Přidal Přidal admin , červenec 27 2008 17:45:44


Minulé desetiletí se významným způsobem zapsalo do života celé naší společnosti. Ovlivnilo všechny oblasti lidského činění i v malebném a poklidném kraji Českomoravské vrchoviny. V mikroregionu došlo v posledních letech ke stabilizaci průmyslové i zemědělské výroby. Po padesáti letech se živnosti i služby  vrátily do soukromých rukou a staly se opět prosperujícími firmami. Nástup zaznamenal průmysl klempířský, výroba pracovních nástrojů, dřevovýroba a  nábytkářství i kamenoprůmysl. Kožešnický průmysl, který tento kraj kdysi proslavil v zahraničí, opět získává pevné místo na světových trzích. V současné době zaměstnává již cca 600 obyvatel z celého mikroregionu. Na bohatou tradici textilního průmyslu navázala výroba potahových a dekoračních látek. Velké popularitě se těší výroba skleněných vánočních ozdob či tradičních dřevěných hraček. Z potravinářského průmyslu je prioritní mlékárenství a pivovarnictví. Zemědělství vychází z charakteru krajiny, která má výrazně podhorský až horský ráz. Proto se orientuje na chov skotu, drůbeže a pěstování plodin odolných tomuto drsnému podnebí, tedy brambor a lnu.

Je potěšující, že řadě výrobků zdejších firem se daří uspokojovat stále náročnější požadavky českých spotřebitelů. Některé získaly stabilní pozici na trzích západní i východní Evropy. Ekonomika ovlivňuje vzhled jednotlivých měst a obcí. Přibývá nových a rekonstruovaných domů i nebytových prostor, opravují se historické objekty a zvelebují veřejná prostranství. Projevují se i značné investice do staveb inženýrského charakteru.

Dopravu v mikroregionu zajišťuje jak železnice /trať Pardubice – Havlíčkův Brod/, tak poměrně rozsáhlá síť autobusových linek po silnicích I/34 a 37. Další silnice II. a III. třídy činí přístupnými i ta nejodlehlejší místa Hlinecka.

Z hlediska zdravotnictví je mikroregion zabezpečen moderně vybavenou rychlou záchrannou službou i centry pohotovostní služby. Těžká akutní onemocnění či závažné úrazy jsou připraveny řešit blízké nemocnice v Chrudimi a v Havlíčkově Brodě.

Mikroregion disponuje dostatečnou sítí základních škol. Jejich náležité technické vybavení je jednou z priorit svazku obcí. Zájemci o hudbu či výtvarné umění mohou navštěvovat třídy základní umělecké školy v Hlinsku, která si získala velmi dobrou pověst výbornými výsledky žáků v rámci regionálních i republikových soutěží. Střední školství zastupuje gymnázium v Hlinsku, které již vychovalo mnoho výborných odborníků, jež uspěli nejenom na vysokých školách, ale především v praktickém životě.

Tělovýchovu a sport v mikroregionu prezentuje celá škála sportovních odvětví, a to jak tradičních, tak i novodobých. Dominantními sporty jsou ty, které využívají pestrost krajiny Vysočiny. V zimních měsících zde nalezneme ideální terén pro turistické i klasické lyžování. Milovníky sjezdového lyžování přivítají upravené sjezdovky v Hlinsku s umělým zasněžováním a v Trhové Kamenici. Možnost bruslení poskytuje, mimo dostatku přírodních ploch, zastřešená umělá ledová plocha v Hlinsku. V letním období vybízí zdejší krajina Hlinecka k provozování pěší turistiky a cykloturistiky. Je jako stvořená pro turistické pochody po značených trasách nebo naučných stezkách, pro výlety cykloturistů či pouze k příjemným rekreačním vycházkám malebnou přírodou. Mikroregion nabízí přírodní koupání v četných rybnících a lomech. Nedaleká Sečská přehrada poskytuje i možnost provozování vodních sportů. Celoroční sportovní vyžití nabízí krytý plavecký bazén v Hlinsku se saunou, soláriem, fitness a kurtem pro squash.

Mohutný rozvoj zažívájí golfová hřiště ve Svratouchu a Svobodných Hamrech, k dispozici je řada tenisových kurtů a úspěšně se rozvíjí jezdecký sport ve Svobodných Hamrech a v Bojanově. Kraj Vysočiny vždy lákal kulturní osobnosti svým osobitým kouzlem neúrodného, ale nezměrným lidským potenciálem nabitého kraje. Kulturní duch zde přežívá prostřednictvím řady výstav, koncertů a kulturních programů z různých oblastí. Asi málokdo z milovníků umění nezná pojem „Výtvarné Hlinecko“, tedy název každoroční výstavy předních českých výtvarníků, jejichž počet se již přehoupl do páté desítky. Množství národopisných výstav a programů chystá celoročně pro své návštěvníky Soubor lidových staveb Vysočina ve svých expozicích na Veselém Kopci a v Hlinsku - Betlémě. K nejnavštěvovanějším patří tradiční Veselokopecký jarmark a vánoční výstavy.
10148 Přečteno · Tisknout
Turistické informace
spacer
Kalendář událostí
Prosinec 2023
N Po Ú S Č S
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
spacer
Dnes má svátek :
spacer
Na kole i pěšky
spacer
Přihlášení
Jméno

HesloZapomněli jste heslo?
Nechte si poslat nové.
spacer
Shoutbox
Musíte být přihlášeni, abyste mohli přidat zprávu.

Žádné zprávy.
spacer